آموزش طراحی سایت: راهنمای کامل مبتدیان
آموزش طراحی سایت: راهنمای کامل مبتدیان
در این مقاله با بررسی نکات طراحی UI و UX و آموزش طراحی سایت از صفر به وسیله ویدئو و توضیحات مربوط به آن سعی در کمک به شما عزیزان داریم.

طبق ادعای وبسایت mockplus امروزه بیش از 640 میلیون وبسایت فعال در دنیا وجود دارد و  طراحان سایت در استراتژی‌های بازاریابی برندها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این مورد نیاز برندها به طراحان سایت را بالا می‌برد. از زمان آغاز ویروس کرونا و حاکمیت آن بر دنیا، احتمالا متوجه شده باشید برندهایی که در فضای وب فعالیت نداشته باشند، عملا رقابت با رقبایشان را باختند. اما وبسایت profitworks ادعا می‌کند که با تمام این اوصاف، همچنان بین 44 تا 51 درصد از کسب و کارها وبسایت ندارند. اگر به دنبال یادگیری طراحی سایت هستید، در این مقاله سعی کردیم نگاهی جامع به آموزش طراحی سایت و مبانی مختلف که باید آن‌ها را به خوبی یاد بگیرید تا تبدیل به یک طراح موفق شوید را مورد بررسی قرار دادیم.

چند سوال که برای آموزش طراحی سایت باید از خود بپرسید

1.هدف وبسایت شما چیست؟

اولین و مهم‌ترین سوالی که می‌پرسید درمورد دلیل راه‌اندازی و طراحی وبسایت است. می‌توانید به این سوالات پاسخ دهید:”چه نیازی به این وبسایت دارید و چه اهدافی را باید پوشش دهد؟” اگر سایت شما صرفا وبسایت سرگرمی باشد، کار شما برای طراحی و تولید محتوای آن ساده خواهد بود. اما اگر اهداف حرفه‌ای پشت طراحی آن باشد، باید زمان زیادی را صرف طراحی و محتوای صفحات آن کنید تا بتواند اهداف برند را پوشش دهد.

2.مخاطب هدف شما کیست؟

سوال دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است، مخاطبین هدف یا کسانی که دوست دارید با وبسایت شما تعامل ایجاد کنند، است. شما باید بدانید چه کسانی برای کار شما ارزش قائل هستند و مایل هستند با شما همکاری داشته باشند. همچنین باید  بدانید که کاربران شما تا چه حد درمورد حیطه کاری شما تجربه دارند و چگونه باید آن‌ها را ترغیب به خرید از شما کنید.

a man using website

در صورتی که مخاطبین هدف خود را بشناسید، می‌توانید مسیر درستی برای او ترسیم کنید تا از شما خرید کند.

3.وبسایت چه عملکردی برای برند خواهد داشت؟

همانطور که بالاتر گفته شد امروزه هر برندی باید وبسایتی برای خود داشته باشد اما به خاطر داشته باشید که نباید صرفا وقت خود را بر روی بخش طراحی آن بگذارید. در گام نخست باید برای وبسایتتان برنامه ریزی کنید. هر بخش آن باید هدف و برنامه‌ای مجزا داشته باشد. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که برای کاربر مسیری ساده تا رسیدن به صفحه خرید طراحی کنید. این بخش جزو طراحی UX محسوب می‌شود. اگر در این بخش مشکل دارید، می‌توانید با استفاده از مقاله“5 روش امتحان شده که در تقویت طراحی UX به شما کمک می‌کند” که در بخش آموزش طراحی سایت ما قرار دارد، طراحی UX خود را تقویت کنید.

ux design

سعی کنید با استفاده از طراحی UX در آموزش طراحی سایت مسیر کاربر را آسان کنید.

 

4. چه بخش‌هایی از سایت رقبا را دوست دارید؟

این گام مهمی در آموزش طراحی سایت محسوب می‌شود تا با شخصیت و ویژگی‌های سایت آشنا شوید. همچنین به شما کمک می‌کند تا طرح‌های دیگر را هم مشاهده کنید. اینگونه در شرایطی که نیاز دارید، طرح‌ها را با هم ترکیب کرده و ظاهر جدیدی را به وجود می‌‍آورید. البته برای ساخت ظواهر جدید برای سایت، باید با ترندهای به‌روز این حرفه آشنا باشید. برای دانستن این ترفندها، ویدیو زیر را مشاهده کنید.

وایرفریم یا سمپل سایت را طراحی کنید

وایرفریم که با عناوین شِمای صفحه هم شناخته می‌شود، طرحی سیاه و سفید از آنچه در سایت شما قرار خواهد گرفت، است که در آموزش طراحی سایت به شدت پیشنهاد می‌شود. با طراحی چنین صفحه‌ای می‌توانید اندازه المان‌ها، جایگیری آن‌ها و همچنین فضاهای خالی سایت خود را مشاهده کنید. در این طرح، لزومی ندارد که پالت رنگی، خانواده فونت، لوگو و … را مشخص کنید. در وایرفریم صرفا باید جایگیری‌ها را مشخص کنید تا بتوانید نقاط ضعف UX سایت خود را متوجه و آن را بهبود بخشید.

اگر بخواهیم آن را تشبیه کنیم، می‌توانیم نقشه‌کشی ساختمان را مثال بزنیم که در آن ساختار خانه را مشاهده و سپس اقدام به رفع ایرادات آن می‌کنند. وایرفریم هم همینگونه است. ابتدا شما ساختاری که در ذهن دارید را روی کاغذ پیاده کرده و سپس سعی می‌کنید تا واسط کاربری عالی برای کاربر خود خلق کنید. بهتر است که ساختار سایت خود را سئو محور طراحی کنید تا در آینده نمره بهتری از گوگل دریافت کنید. اگر نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله “چگونه برای سایت خود ساختار سئو محوربسازیم؟” را مطالعه کنید.

اگر می‌خواهید به صورت روزانه ترفندهای دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید، ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

چند دلیل برای طراحی وایرفریم

1.می‌توانید ساختار سایت را مشاهده کنید

نقشه سایت می‌تواند شما را گیج کند؛ مخصوصا در شرایطی که وبسایت برندهای بزرگ را طراحی می‌کنید. اما بوسیله طراحی وایرفریم می‌توانید تمام جزئیات ساختار سایت خود را مشاهده کنید. سعی کنید در این مرحله تمام اجزای سایت خود را در یک صفحه طراحی کنید تا بتوانید تمام سایتتان را مقایسه کنید. در آموزش طراحی سایت، سایت مپ، یک چک لیست است و وایرفریم خروجی.

وایرفریم به تیم طراحی سایت (از طراح UX تا تولید کننده محتوا) اجازه می‌دهد تا بر روی اهداف صفحات مختلف سایت برنامه ریزی کنید.

wireframe

با استفاده از وایرفریم، ساختار سایت خود را مشاهده کنید.

2.با استفاده از آن زمان را مدیریت می‌کنید

برخلاف گفته دیگران، طراحی وایرفریم باعث بهینه شدن زمان پروژه می‌‌شود. در ادامه چند دلیل آن را توضیح دادیم:

1. طراحی شما حساب شده‌تر می‌شود
2. تیم توسعه‌دهنده متوجه مراحل کار می‌شود
3. تولید محتوا ساده‌تر می‌شود

این نکته را باید بگوییم که پس از طراحی وایرفریم روی کاغذ، بهتر است آن را در کامپیوتر هم پیاده کنید. این کار را می‌توانید با نرم‌افزار adobe XD انجام دهید. اگر نمی‌دانید چگونه باید با این نرم‌افزار سمپل‌های سایت خود را طراحی کنید، ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

3. ویژگی‌های سایت را مشخص می‌کنید

در شرایط زیادی مشتریان نمی‌دانند که تصاویر hero،  نقشه گوگل و … چه هستند. برای آن‌ها ظاهر سایت مهم است. وایرفریم مشخص می‌کند که در کدام بخش از سایت، چه المانی را نیاز دارید و پیاده سازی آن به شما کمک می‌کند تا منظور خود را به مشتری بفهمانید. اینگونه آن‌ها متوجه می‌شوند که کدام المان در چه بخشی از صفحه قرار می‌گیرد و شما به راحتی می‌توانید توضیحات مربوطه را شرح دهید.

همچنین در بعضی مواقع در آموزش طراحی سایت پیش آمده است که شما طرحی را بر روی وایرفریم پیاده کردید و متوجه شدید که کارایی زیادی ندارد. اینگونه می‌تواند آن را پاک کنید و المان دیگری را جایگزین کنید.

[mc4wp_form id="1678"]

آموزش طراحی سایت: UI چیست؟

در طراحی سایت کلمه UI مخفف کلمه user interface به معنای طرای رابط کاربری است . این بخش همان طراحی گرافیکی و ظاهر سازی وبسایت است. در حقیقت شیوه ارائه مطالب، تصاویر، شکل دکمه‌ها، طراحی اسلایدرها و … در این بخش قرار می‌گیرد. همچنین ترنزیشن‌ها، انیمیشن‌ها و تمام میکرو اینتراکشن‌هایی که برای سایت خود طراحی می‌کنید، زیر مجموعه طراحی UI است.  طراحان UI تصمیم می‌گیرند که ظاهر سایت یا اپلیکیشن چگونه خواهند بود. آن‌ها باید پالت رنگی، شکل دکمه‌ها، اندازه خطوط، عرض صفحه و … را مشخص کنند تا سایت ظاهری شکیل به خود بگیرد.

designin UI

در این بخش طراح UI باید تصمیم بگیرد ظاهر سایت چگونه باشد.

چگونه طراحی UI خود را بهبود بخشیم؟

1. چشم خود را تمرین دهید

در آموزش طراحی سایت، اصلی وجود دارد که می‌گوید:”خود را در طرح‌ها غرق کنید.” سایت‌هایی مثل پینترست، دریبل و BeHance به شما در پیدا کردن طرح‌های سایت کمک می‌کنند. بهتر است به صورت روزانه این سایت‌ها را رصد کنید. همچنین سعی کنید طراحان مطرح را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید. اینگونه می‌توانید طرح‌هایی که کار می‌کنند را مشاهده کنید.

نکته مهم اینجاست که شما باید دقت را به کار بگیرید و به طریقه استفاده از فونت‌ها، فضای سفید، استفاده از رنگ و … نگاه کنید.

2. از طراحان بزرگ الهام بگیرید

کپی کردن از طراحان دیگر؟ این یک مشکل بزرگ است که کابوس دیزاینرهای سایت شده است. کپی برداری از آثار دیگران، تاثیرات منفی بر روی کار شما دارد؛ اما زمانی که به طرح‌های آن‌ها دقت کنید و از آن‌ها الهام بگیرید، نه تنها منفی محسوب نمی‌شود، بلکه می‌تواند به شما در طراحی کمک کند. ایجاد تغییر در کار طراحان بزرگ به شما کمک می‌کند تا از محدوده امن خود بیرون بیایید و با چالش‌های نسبتا سختی روبرو شوید. این نکته را به خاطر داشته باشید که نباید از آن‌ها کپی کنید و همیشه سعی کنید از آن‌ها الهام بگیرید.

همچنین اگر می‌خواهید چند تمرین برای تقویت طراحی سایت خود انجام دهید، می‌توانید کلیپ زیر را مشاهده کنید.

3. در آموزش طراحی سایت پروژه‌های خیالی برای خود در نظر بگیرید

اگر شما در ابتدای کار خود هستید، احتمالا پیدا کردن مشتری کاری سخت برایتان محسوب شود. در چنین شرایطی بجای منتظر ماندن، می‌توانید برای خودتان پروژه خلق کنید. با انجام این کار بدون هیچ استرسی می‌توانید خلاقیت خود را بسنجید. برای ساخت پروژه، می‌توانید از اپلیکیشن‌های این کار استفاده کنید. یکی از این نرم‌افزارها، adobe XD است که بالاتر به آن اشاره شد.

 

آموزش طراحی سایت: UX چیست؟

کلمه UX مخفف “user experience” به معنای تجربه کاربری است. در این بخش، تمرکز بر روی چگونگی تعامل کاربر با سایت یا اپلیکیشن قرار گرفته است. آیا تجربه‌ای که کاربر در سایت ما کسب می‌کند خوب است یا سایت ما او را سر در گم می‌کند؟ تجربه کاربری در اصل سطح دسترسی کاربر به بخش‌هایی از سایت که می‌خواهد را مورد بررسی قرار می‌دهد. آیا کاربر برای رسیدن به هدف خود مسیری سخت را طی می‌کند یا راه برای اون هموار است؟

در این مرحله طراحان وقت خود را صرف طراحی ساختار سایت می‌کنند. دقیقا همان مسیری که شما طی می‌کنید تا به مسیری خاص برسید.

ux design

سعی کنید اکثر زمان خود را صرف بهبود تجربه کاربری سایت کنید.

چگونه طراحی UX خود را تقویت کنیم؟

 

1. طرح خود را بررسی کنید

صادقانه بگوییم؛ طرح شما هیچوقت بی‌نقص نخواهد بود. مردم همیشه اشکالی را پیدا می‌کنند تا کار شما را نقد کنند. اما با بررسی دوباره طرح می‌توانید ایراداتی که هنگام طراحی متوجه آن نشدید را پیدا کنید. با این کار می‌توانید این مشکلات را سامان‌دهی و در نهایت اصلاح کنید تا به مرحله نهایی پروژه برسید.

 

2.طرح خود را تست کنید

پروژه شما باید تست شود. اگر زمان کافی دارید، پیشنهاد می‌کنیم از تست A/B استفاده کنید. اما اگر زمان کافی در اختیار ندارید، ارسال طرح برای همکاران خود، می‌تواند راه خوبی برای دریافت فیدبک باشد. آن‌ها ایراداتی را پیدا می‌کنند که شما در وحله اول متوجه آن نشده‌اید. زمانی که فید بک را دریافت کردید، می‌توانید به سرعت مشکلات را رفع و طرح خود را ارتقا دهید.

A/B test

این تست یکی از پراستفاده‌ترین آزمایشات در زمینه طراحی UX می‌باشد.

 

3. از تجربیات همکارانتان در این زمینه استفاده کنید

 سعی کنید به صورت مداوم آموخته‌ها، تجربیات و ایده‌هایتان را با سایر طراحان برند به اشتراک بذارید. اگر به چنین فردی دسترسی ندارید، می‌توانید از فروم‌ها استفاده کنید تا با ایده‌های دیگران آشنا شوید. همچنین می‌توانید از گروه‌های لینکدین و فیس بوک هم استفاده کنید.

4. شیوه‌های جدید طراحی و ترندهای آن را دنبال کنید

به عنوان طراح UX، آپدیت ماندن و آشنایی با ترندهای جدید طراحی سایت بسیار مهم است. اگر با محصولات یا اهداف برند آشنای ندارید، نمی‌توانید سایتی طراحی کنید که کاربر را مجاب به استفاده از خدمات یا خرید کالا کند. برای آشنایی با این ترفندها می‌توانید بلاگ سایت‌های medium و smashing magazine را مطالعه کنید.

 

آموزش طراحی سایت: کد بنویسیم یا از وردپرس استفاده کنیم؟

وردپرس سیستم مدیریت محتوایی است که به کاربران متعددی اجازه بارگذاری محتوا و فعالیت بر روی سایت را بدون نیاز به کدنویسی و به صورت همزمان می‌دهد. مدیریت این بستر آسان‌تر از سایتی است که توسط HTML یا سایر زبان‌های برنامه نویسی نوشته شده، است. در مقابل سایتی که توسط زبان‌های برنامه نویسی ساخته شود، نیازی به پلاگین‌های جانبی ندارد و مدیریت آن نسبتا آسان است. اما اگر بخواهید در آینده سایت خود را ارتقا دهید و از شخصی به نام developer استفاده کنید، کار شما کمی سخت خواهد بود. جالب اینجاست که وردپرس هم از HTML استفاده می‌کند اما هسته آن توسط PHP نوشته و مدیریت می‌شود.

مقایسه سرعت

اگر بخواهیم این دو شیوه طراحی سایت را در زمینه سرعت باهم مقایسه کنیم، HTML برنده خواهد شد. وردپرس بدلیل داشتن کدهای PHP و استفاده از دیتابیس، نیازمند زمان بیشتری برای بارگذاری اطلاعات صفحات است. در مقابل HTML به دیتابیس نیاز ندارد و هر آنچه که لازم دارد را درون کدهای خود دارد.

مقایسه مدیریت

اما در بخش مدیریت، این وردپرس است که پیروز می‌شود. با استاده از این بستر شما بر تمام بخش‌های سایت خود مدیریت خواهید داشت و نیاز به نوشتن حتی یک خط کد هم ندارید. اما با استفاده از HTML کمی قضیه فرق می‌کند. اگر از HTML برای آموزش طراحی سایت استفاده می‌کنید، برای ایجاد کوچک‌ترین تغییر هم باید کد بنویسید و گاه این کدنویسی وقت زیادی را از شما می‌گیرد. اگر دوست دارید آموزش طراحی سایت با استفاده از وردپرس را یاد بگیرید، ویدئوهای زیر می‌توانند به شما کمک کنند.

تمام مطالبی که در این مقاله بیان شد، به شما این امکان را می‌دهد تا سایت بهتری را طراحی و تحویل مشتری خود دهید. سعی کنید پیش از دریافت اولین سفارش خود، حتما سایت شخصی با استفاده از متدهایی که در این مقاله بیان شد طراحی کنید. حتما ابتدا کار خود را با طراحی اسکچ یا وایرفریم شروع کنید و سپس رنگ، طرح و فونت مناسب را به آن اضافه کنید. در پایان اگر نیاز به مشاوره داشتید، می‌توانید از طریق صفحه ارتباط با ما،  شبکه‌های اجتماعی یا از طریق بخش کامنت زیر همین مقاله با ما در ارتباط باشید.

سایر مطالب مفید ما